רישיון יאכטה

רישיון יאכטה – כללי

רישיון יאכטה נחלק למספר סוגים: על מנת להשיט ספינה עד 24 מטר בחופי ישראל יש צורך ברישיון שנקרא: משיט 30. על מנת שרשיון יאכטה יהיה קביל גם מחוץ לישראל יש צורך ברישיון שנקרא: משיט 60

לצורך קבלת רשיון יאכטה בינלאומי יש לעבור קורס השלמה בנושא רדיו טלפון ( GMDSS) ,אותו ניתן לבצע שנה לאחר קבלת רישיון “משיט 30” ובתוספת 8 “ימי ים” מאושרים. מי שרוצה להשיט אנשים בשכר – עליו לקבל רישיון “משיט 40”.
מי שמעוניין לקבל רישיון נהיגה על רכב, מחויב לקחת מספר מסוים של שיעורי נהיגה ורק אז לגשת לבחינות של משרד הרישוי.לעומת זאת, לצורך קבלת רישיון יאכטה אין חובת לימודים אך יש לעבור בהצלחה את הבחינות של רשות הספנות והנמלים.

רשיון יאכטה

רישיון יאכטה – היכן ניתן לקבל?

רישיון יאכטה אפשר לקבל לאחר שעוברים קורס סקיפרים שמכין אתכם לבחינות. את הקורס ניתן לעשות בבתי הספר הבאים:
אלת הים – מועדון היאכטות “אלת הים”, השוכן בנמל יפו, מציע קורס לקבלת רשיון “משיט 30”. הקורס כולל חלק עיוני וחלק מעשי. החלק העיוני כולל 4 בחינות בנושאים: ימאות, ניווט חופי, ניווט מכשירים ומכונה. לקבלת רישיון יאכטה יש צורך בקורס עזרה ראשונה, בהיקף  של 21 שעות. בנוסף, יש להביא אישור רפואי ובדיקת עיניים.
דרך הים – בית הספר “דרך הים”, השוכן במרינה בהרצליה, מציע קורס שייט הנמשך כ-8 חודשים. הקורס כולל פרק עיוני, פרק מעשי ובחינה מסכמת, שבסופם תקבלו רישיון יאכטה ותהפכו לסקיפרים מקצועיים בעלי רישיון משיט בינלאומי.
SEA-GAL – מועדון היאכטות   שיא גל, השוכן במרינה בהרצליה, מציע קורס משיטי יאכטות. המדריכים בקורס הם בוגרי קורס חובלים של חיל הים, מפקדי ספינות ובוגרים מצטיינים של מגמות השייט בצופי ים. תלמידי שיא-גל לומדים על 13 כלי שייט מסוגים שונים. כיתות הלימוד הן קטנות ואינטימיות, ונמצאות ממש ליד היאכטות.
SAILOR – בית הספר לשייט “סיילור”, הממוקם בלב יפו העתיקה, מקיים קורס משיטי יאכטות. בוגרי הקורס מקבלים רשיון יאכטה להשטת יאכטה שאורכה עד 24 מטר והדחי הכולל שלה (משקלה) אינו עולה על 100 טון. הקורס מחולק לשני חלקים, עיוני ומעשי, כאשר החלק המעשי משולב בתוך החלק העיוני החל מהיום הראשון.
רוח גבית – רוח גבית הוקמה כדי לתת מענה לאלו שאין להם את הזמן והצורך לעבור את המסלול הארוך, המוביל לרישיון משיט ישראלי, מכיוון שהם מתכוננים להפליג על ספינות גדולות רק בחו”ל. בית הספר לשייט של “רוח גבית” מבוסס על לימוד הדרגתי של הכישורים הנדרשים לקבלת רישיון יאכטה.
ציקי לימודי שיט – בית הספר, הממוקם באילת, מופעל על ידי ציקי שקד. בית הספר מציע קורסים המכינים את התלמידים למבחנים של רשות הספנות על מנת לקבל רישיון יאכטה: רשיון “משיט 30” לשיט בחופי ישראל, רישיון “משיט 60” לשיט בכל העולם ורשיון למשיט בשכר – משיט 40. במסגרת הלימודים יוצאים להפלגות בינלאומיות בים התיכון ובים האדום.
STOLERO– סטולרו הוא בית הספר הותיק בארץ, בניהולו של סטולרו חיים, המלמד את מקצועות היאכטה משנת 1978הקורסים מתקיימים בחיפה, טבריה, נתניה, חדרה ותל אביב.
ים סיילינג סקול – בית הספר לשיט “ים סיילינג סקול”, שוכן במרינה בתל אביב. השיעורים בבית הספר מועברים בשיטת “אחד על אחד”, בקצב המותאם אישית לכל חניך, עם יחס אישי ובלוח זמנים גמישים, כך שכל אחד יכול לקבל רישיון יאכטה על פי התקדמותו.
גלים – גלים, בית הספר לשיט השוכן באשדוד, מקיים קורסים לקבלת רשיון “משיט 30”. הלימודים העיוניים מתקיימים פעמיים בשבוע בשעות הערב. בסיום הלימודים יוגשו התלמידים לבחינה מטעם רשות הספנות והנמלים והעוברים יקבלו רישיון יאכטה.

רישיון סקיפר

על מנת לקבל רישיון סקיפר, עלייך לעבור קורס סקיפרים בן כמה חודשים הכולל בתוכו לימודים עיוניים ולימודים מעשיים. החומר העיוני נחלק ל-4 חלקים עיקריים:
1. ימאות – מכיל את מונחי היסוד הקשורים לים, חוקי דרך, מטאורולוגיה, חבלים מפרשנות ועוד.
2. מכונה – הכרתו של מנוע ימי – סוגי מנועים, חלקים במנוע, משאבות ועוד.
3. ניווט I – לימוד ניווט באמצעים פשוטים דוגמת סרגל ומצפן בעזרתם ניתן יהיה למצוא מיקומים בים, לתכנן נתיבים לחשב טווחים ועוד.
4. ניווט II – לימוד ניווט באמצעות מכשירי אלקטרוניקה.
בכל אחד מהנושאים הנלמדים מתקיים מבחן מטעם משרד התחבורה, מנהל הספנות.
בנוסף, על מנת לקבל רישיון סקיפר יש לעבור קורס עזרה ראשונה.
עמדת בכל המטלות ? תקבל רשיון משיט חופי!
במידה וברצונך לקבל רשיון משיט בינלאומי, יש להמתין כשנה מקבלת רשיון משיט חופי, במהלכה עלייך לצבור שעות שייט, לפחות שמונה ימים מהן נצברו בחו”ל.כמו כן עלייך לעבור קורס רדיו קשר…ואתה יכול לצאת לדרך!!!

רשיון סירה מהירה/אופנוע ים

רשיון משיט לסירה מהירה או לאופנוע ים ניתן להשיג לאחר קורס בו לומדים חומר עיוני הכולל מונחי יסוד הקשורים לים, ימאות וחוקי דרך, וחומר מעשי בו מתרגלים את הפעלת כלי השייט.
לאחר הלימוד העיוני יש לעבור מבחן של משרד התחבורה היכול לשלב הן נושא הסירה המהירה והן את אופנוע הים.מבחן מעשי יש לעשות בנפרד לכל אחד מכלי השייט.
במידה וענית על הדרישות תקבל רשיון על סירה מהירה א – עד אורך 8.5 מ’ עם עוצמת מנוע א, או על אופנוע ים.
לאחר שנה מקבלת הרשיון על סירה מהירה א ניתן לקבל רשיון על סירה מהירה ב ( עד אורך 8.5 מ’ עם עוצמת מנוע ב ) וזאת לאחר שעברת מבחן עיוני של משרד התחבורה על מבחן משיט בעוצמה ב