יאכטות – כללי

יאכטות הינן כלי שייט מעל אורך של מטרים בודדים (אורך יאכטות פרטיות נע על פי רוב בין 7 ל- 14 מטרים) שמטרתן היא להפיק הנאה, הן מהיציאה איתן ללב ים והן מהאפשרויות השונות הגלומות בשהות עליהן.

בעבר שימשו יאכטות בתפקיד פונקציונלי הרבה יותר-הן היו כלי שיט קלים ומהירים ששימשו לתחבורה של אנשים חשובים. מקור המילה יאכטה הוא בהולנדית עתיקה: jaghtschip , שמשמעותו  ספינת מרדפים.

עם זמן, קוצרה המילה ל –  jagt, ובהולנדית המודרנית יותר השתנה גם האיות ל – jacht, וכך זה נשאר בשפות השונות עד היום.

יאכטות – סוגים

בעולם השייט קיימים שני סוגי יאכטות עיקריים : יאכטות מפרשים לעומת יאכטות מנועיות.

חלק מההנאה משיוט על יאכטות מפרשים הוא השקט האינסופי כשאתה נמצא בלב ים כשמעלייך שמיים וסביבך כחול עמוק. אולם ביום בו הרוח אינה נושבת, או ביום בו יש צורך לשייט נגד כיוונה של הרוח השימוש במפרש הוא בלתי אפשרי, ויש צורך להכניס את המנוע שקיים ביאכטה לפעולה. יש לציין כי יאכטות מפרש זולות יותר לאחזקה. ניתן לחלק את יאכטות המפרש למספר קטגוריות כשאחת החלוקות היא לפי מספר גופי הציפה מהם מורכבות היאכטות:

גוף צף אחד- Monohull -לקבוצה זו שייכות רוב יאכטות המפרש שמפליגות כיום בארץ. יאכטות אלו בנויות מגוף צף אחד המאוזן על ידי משקולת (קיל) בתחתית כלי השייט ומונע התהפכות בזמן הפלגה עם מפרשים.

יותר מגוף צף אחד- Multihull -כלי שייט בעל יותר מגוף צף אחד, דוגמת קטמרן שהיא בעלת שני גופי ציפה, או טרימרן שהיא בעלת שלוש גופים.רוחבן של יאכטות אלו וריבוי הגופים הצפים מאפשרים לוותר על משקולת האיזון בתחתיתן.

לעומת יאכטות מפרשים יש את יאכטות המנוע – הן מרווחות יותר, מהירות יותר ואינן תלויות בעוצמת וכיווני הרוח.אולם יש גם מספר מגרעות – רעש המנוע מלווה אותך לאורך כל הדרך ( יש כאלו שמתרגלים לרעש הרקע ..) ובנוסף העלויות הכרוכות בדלק הן רבות.

כפי שאתם רואים ה(ש)מיים הם הגבול, וכל אחד יכול למצוא לפי יכולותיו והעדפותיו את יאכטת החלומות שלו.

יאכטות – ספרות מקצועית

מספר ספרים מומלצים בתחום היאכטות:

ימאות יאכטות – מאת גיורא קדר.ספר חובה לכל מי שמתחיל בתחום היאכטות אך גם לותיקים שביננו.הרבה חומר הקשור לתחום הימאות – מזג אויר, חבלים מצבי חירום ועוד.

ילקוט הקשרים – מאת עמיר קרן.ספר מפורט המתאר סוגי חבלים שונים ואת הקשרים המיוחדים הניתנים לביצוע.לכל קשר יש הסבר מילולי ושרטוטים על מנת להקל על המשימה.

מדריך השייט הישראלי – מאת גירא קדר.קובץ חוקים ותקנות השייט הישראלי.

יאכטות – ציוד מקצועי

על מנת לצאת לים על סיפונה של יאכטה  על המשייט להצטייד בכל הנדרש – עבורו ועבור כלי השייט שלו.

מצורפת רשימה של חברות מהן ניתן לרכוש ציוד ימי:

אשדוד ים – אשדוד ים הספקית הגדולה בארץ לציוד ימיציוד לסירות ויאכטות – עגינה, מצוף, ציוד בטיחות, פרזול, ניווט, אלקטרוניקה, אינסטלציה, היגוי ועוד.

אמביל – חברה המתמחה בציוד ליאכטות. החל מחלקי חילוף למנועים ועד חליפות, כפפות ועוד.

אטלנטיס מרין – חברה המתמחה בציוד יאכטות בעלת מגוון גדול מאוד. סניף בתל אביב וסניף בהרצליה